Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

3 otázky pro prezidentské kandidáty. Chaloupka: Jsem nezávislý a nikomu nic nedlužím

Český rozhlas oslovil se třemi anketními otázkami osobnosti, které se chtějí ucházet o úřad prezidenta. V pátém díle odpovídal podnikatel Otto Chaloupka. Voliči budou rozhodovat o tom, kdo se stane na dalších pět let prezidentem, už zhruba za půl roku.

Podnikatel z jižní Moravy Otto Chaloupka žil dvacet let ve Spojených státech amerických, kde prodával auta a provozoval autoservisy. Jeho politická kariéra v Česku trvá deset let.

Proč byste měl být prezidentem zrovna vy?

Česká republika je podle mého názoru připravená na to, aby konečně měla pořádného prezidenta. Bude se volit čtvrtý prezident od takzvané revoluce a každý z předcházejících prezidentů nebo ten stávající měl nějaké věci, kde se daly cítit osobní zájmy nebo zájmy nějakých skupin, které stály za prezidentem.

Myslím, že je docela dobře vidět, kam tito prezidenti republiku dovedli. A jsou to prezidenti, protože jak se říká, že prezident nemá žádné pravomoci, tak má velké pravomoci a možnosti, jak pracovat s vládou a ovlivnit její rozhodnutí. Proč tedy zrovna já? Protože jsem nezávislý, nikdo za mnou nestojí, nemusím nikomu splácet žádné dluhy, nikomu nic nedlužím.

V čem budete jiný než stávající prezident?

Navážu na první otázku. Budu jiný v tom, že za mnou nestojí žádní kmotři, žádní sponzoři. Nebudu nikomu muset splácet velké peníze za kampaň, ani do Ruska, ani do žádné jiné země. Proto budu moct pracovat pro tuto zemi, v zájmu České republiky a jejích občanů. Jsem nezávislý. Můžu prokázat svou minulost, řekněme zhruba sedm roků zpátky, kdy si všichni můžou ověřit, že to, co hlásám dnes, hlásám dlouhodobě. Mé názory jsou stálé. Neříkám nic, co bych si vymyslel, že chtějí lidé slyšet. Žádný populismus.

Která nebo které země by měly být hlavním spojencem České republiky?

Česká republika by měla mít snahu být spojencem nebo být v dobrém, přátelském vztahu se všemi zeměmi, kde je to možné. Samozřejmě není možné určit pořadí, která země je důležitější a která je méně důležitá. Všeobecně je potřeba si uvědomit, že se máme orientovat na Západ. My tam patříme, ale dobré vztahy je potřeba mít s každou zemí, se kterou je to možné, která má s námi dobré úmysly, chce s námi mít dobré hospodářské a přátelské vztahy. Není možné určit pořadí.

Zdroj: iRozhlas