Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Abdikace? Zeman svolal na čtvrtek mimořádný briefing

Prezident Miloš Zeman dnes svolal na čtvrteční odpoledne mimořádnou tiskovou konferenci. Briefing se uskuteční v 16.30. Hlava státu pronese prohlášení, po kterém nebudou umožněny dotazy novinářů.

Veřejnost je zaskočena nejen tím, jak náhle byl briefing svolán, ale také skutečností, že sraz novinářů byl zcela oproti zvyklostem stanoven ke vchodu do Lumbeho zahrady. V této zahradě nedaleko od hlavního vchodu do Pražského hradu se nachází Lumbeho vila, kde prezidentský pár bydlí.

Téma, ke kterému se bude chtít prezident republiky vyjádřit Pražský hrad tají. Na dotaz ČTK, čeho se vyjádření Zemana bude týkat, odmítl jeho mluvčí Jiří Ovčáček odpovědět. Novináři se podle něj mají nechat překvapit. „Doplňuji, že jde o tiskový briefing – tedy prohlášení bez otázek,“ uvedl.

Tajuplné okolnosti nenadálého tiskového briefingu vyvolávají dohady, co zásadního by mohl zítra Miloš Zeman národu sdělit. Spekuluje se, že by prezident mohl oznámit svůj nenadálý konec ve funkci, vystoupit se zásadním prohlášením ke svému zdravotnímu stavu nebo mít podobně závažné poselství osobního rázu.

Vzhledem k Zemanově vztahu k novinářům ale není vyloučeno, že se jedná pouze o nějakou formu prezidentova humoru a na tajuplném briefingu oznámí novinářům nějakou banální věc, přinejmenším ne tak zásadní, jak se na první pohled může jevit.

Jisté vodítko by mohla poskytnout potvrzená informace o tom, že ve čtvrtek po obědě se má prezident na Hradě setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. K této schůzce ale Hrad údajně žádný mediální výstup neplánuje, s odpoledním briefingem proto nemusí mít tato schůzka nic společného.