Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Advokát Toman navrhl prezidentovi vyhlásit kvůli koronaviru amnestii

Advokát Petr Toman navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby kvůli pandemii nového typu koronaviru COVID-19 vyhlásil amnestii. Ta by se podle něj měla týkat pouze lidí s tím nejmírnějším trestem. Toman předpokládá, že u takových osob je předpoklad do aktivního zapojení se do řešení současné situace. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že se tématem zabývá, Zeman se k návrhu zatím nevyjádřil.

„V této těžké chvíli našeho života se na Vás obracím jako občan, dlouholetý advokát a obhájce ve věcech trestních: zvažte prosím využití Vašich pravomocí ke zmírnění současných problémů rodin, jejichž členové vykonávají trest odnětí svobody za méně závažná provinění a nemohou se o ně starat ani jim v tomto složitém období pomáhat,“ stojí v dopise.

„Mimořádná situace, jako je tato, vyžaduje mimořádná řešení. Pokud mělo kdy v historii vyhlášení amnestie nějaký smysl, pak je to právě nyní,“ píše dále advokát. Zároveň upozornil na to, že cílem by nebylo hromadné propouštění vězňů, ale pouze těch s nejmírnějšími tresty.

Toman navrhuje, aby Zeman prominul tresty lidem, kteří byli odsouzeni za úmyslné trestné činy na méně než rok nebo za nedbalostní trestné činy na nejvýše dva roky. Prominout by také mohl podle právníka některé podmínky, peněžité tresty či tresty domácího vězení a obecně prospěšných prací. Podle návrhu by Zeman také mohl zastavit část trestních stíhání.

Advokát také navrhuje, aby prezident uložil ministryni spravedlnosti předložit mu návrhy na zastavení trestního stíhání, prominutí či zmírnění trestů v případě, že se jedná o těhotné ženy, ženy či muže pečující o dítě mladší 15 let či příbuzné starší 70 let, popřípadě osoby invalidní nebo trpící závažnou chorobou.