
Advokáti a daňoví poradci si můžou nadále ponechat právo o mlčenlivosti. Návrh místopředsedy pirátů byl zamítnut
Členové dolní komory Parlamentu se na poslední chvíli rozhodli nepodpořit návrh České pirátské strany o zrušení mlčenlivosti advokátů a daňových poradců. Iniciátorem návrhu je místopředseda pirátů Jakub Michálek. Je ovšem patrné, že čeští berní úředníci mlčenlivost advokátů a poradců nezlomí.
Hojně kritizovaný návrh úředníkům ve finanční oblasti poskytuje možnost, aby od advokátů nebo daňových poradců obdrželi informace o jejich klientech v případě, že je podezírají z daňového podvodu.
Novela daňového řádu byla sepsána na základě snahy Bruselu více bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Doposud měly ke zmíněným informacím pocházejícím z bank, od advokátů a daňových poradců přístup pouze zahraniční finanční úřady. Momentálně má tyto informace k dispozici v České republice pouze Finanční analytický úřad, který spadá pod ministerstvo financí.
S Michálkovým návrhem souhlasila i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Paradoxní je, že nápad prolomit mlčenlivost způsobuje neshody právě v hnutí ANO. Pro jeho návrh hlasovalo jen 24 babišovců a 7 poslanců KSČM, což na vítězství nestačilo.
Schillerová původně usilovala o to, aby tyto citlivé informace českým finančním úřadům podávaly jedině banky, místopředseda pirátů Michálek se ale rozhodl jej zpřísnit. Do návrhu zakomponoval včetně bank i advokáty a daňové poradce. Ti, v případě, že budou mít podezření na únik daní ve výši půl miliónu korun a výš, jsou nuceni informace poskytnout. Tato hranice se nezamlouvá předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňkovi Stanjurovi. Myslí si, že částka 500 tisíc korun není dostatečná. Co se týče omezení bank, ty nijak limitovány nejsou. Michálek se domnívá, že „je zapotřebí mít efektivní nástroje proti daňovým únikům velkých korporací. “
Jeho návrh se nelíbí ani opozici. Například exministr financí Miroslav Kalousek je zásadně proti, aby se nabourávala povinnost o mlčení ze strany advokátů a poradců. Podobný postoj zaujal i poslanec Ondřej Veselý pracující rovněž jako advokát. Podle něj se jedná o „otevření pandořiny skříňky“.
Během jednání o této podobě zákona se poslanci rozhodli, že stejnou pravomoc udělí také domácím finančním úředníkům a přidají k němu podezření z toho, pokud konkrétní občan v budoucnu nebude platit daň. Nakonec se Sněmovna rozhodla k novele přijmout pouze pozměňovací návrh poslankyně Heleny Válkové. Podle něj má vzniknout jediné dotazovací místo, které bude po advokátech v rámci mezinárodní spolupráce vyžadovat informace namísto finančních úřadů. Avšak informace získané před začátkem platnosti novely, advokát nebude povinen sdělovat.