Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Aktivisté v neděli zablokovali vstup do Pražského hradu, vyzývali občany k obraně demokracie

V neděli odpoledne zablokovala skupina aktivistů vstup do areálu Pražského hradu symbolickou zdí z papírových krabic. Celkem 32 metrů široká a bezmála 2,5 metru vysoká „zeď“ s obrázkem českého prezidenta, který střílí na novináře ve společnosti Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga, vzbudila velký zájem zejména turistů. Akce se konala v pravé poledne na Hradčanském náměstí, těsně po výměně hradní stráže.

Aktivisté demonstrovali proti vývoji v Česku, a především proti plíživé likvidaci demokracie. Papírová zeď se skládala ze 60 částí, na nichž byli vyobrazeni politici, kteří podle organizátorů likvidují svobodu.  Na jednotlivých částech zdi pak byly slogany, které říkaly, čemu by se česká společnost měla vyvarovat. „Odkrývejme kremelské lháře a dezinformátory,“ stálo například na jedné z nich.

Za hrozbu pro českou demokracii označili členové uskupení Kaputin lidi kolem prezidenta Miloše Zemana, hnutí ANO Andreje Babiše, SPD Tomia Okamury a KSČM. Další hrozbou je podle nich vměšování putinovského Ruska do politiky České republiky. Texty na zdi dále vyzývaly občany České republiky k obraně svobody a k podpoře NATO. Aktivisté také vyzývali k podpoře Evropské unie a Ukrajiny.

Organizace Kaputin na sebe upozornila už loni happeningem na 70. výročí února 1948. Akci dali tehdy název Dost bylo vítězných únorů. „Stejně jako tehdy i nyní dochází ke kumulaci moci do rukou jedné mocenské skupiny, a to ke kumulaci ryze nedemokratické. Toto se děje za ignorance ústavních principů, bez respektu k demokratickým pravidlům a navzdory obyčejné slušnosti a dobrým mravům,“ uvedli tehdy aktivisté. „Jen společně můžeme čelit aktuálním velkým výzvám, které před nás staví svět. Těm skutečným výzvám, nikoli jejich náhražkám z kremelských pohádek a konspiračních teorií,“ napsal letos spoluorganizátor Petr Kutílek.