Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Aktivisté uspořádali piknik na Pražském hradě, chtěli se Zemanem mluvit o klimatu

Skupina aktivistů z české odnože mezinárodního klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí – překlad) uspořádali v pátek odpoledne na Pražském hradě klimatický piknik.  Cílem protestní akce bylo upozornit na změny klimatu. Na Hrad také poslali otevřený dopis, ve kterém vyzývají prezidenta Miloše Zemana ke společnému dialogu o klimatických změnách.

Piknikem na Hradě chtělo několik desítek lidí poukázat na pomalost a nečinnost vlády v otázce řešení klimatické krize a jejích dopadů na Českou republiku, především v podobě roky trvajícího sucha. Snaží se podle svých slov touto formou oslovit nejen veřejnost, ale i ústavní činitele a přimět vládu k asertivnějšímu řešení otázek sucha a boje s příčinami změn klimatu.

Aktivisté si přáli, aby se pikniku zúčastnil přímo prezident, s kterým chtěli vést dialog o změnách klimatu a přesvědčit ho, že rozhodujícím faktorem globálního oteplení je lidská činnost, což Zeman v minulosti zpochybňoval. Prezident však výzvu aktivistů k setkání nevyslyšel. „S extremisty se nediskutuje,“ prohlásil tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

V loňském vánočním poselství Zeman řekl, že se z diskusí o klimatických změnách stalo nové náboženství. Sám sebe pak označil za kacíře této debaty. Není si prý jist, že hlavním zdrojem globálního oteplování je skutečně činnost člověka. Zmínil, že již miliony let se na planetě Zemi střídají teplá a chladná období.

„Bereme Vás tedy za slovo, když jste na nás ve svém Vánočním poselství apeloval, abychom nezůstávali v bublinách svých názorů a abychom dokázali přemýšlet i o argumentech opačných,“ protože „diskuse by měla probíhat mezi různými názorovými skupinami a nikoho bychom z této diskuse neměli předem vylučovat.“