Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na amerického velvyslance si ještě počkáme, záleží na senátorech

Poslední velvyslanec USA Andrew Schapiro opustil svou funkci v lednu letošního roku, od té doby je Schönbornský palác v Praze bez ambasadora. Americký prezident Donald Trump sice již nominoval nového diplomata pro Českou republiku, ten ale musí ještě projít schvalovací procedurou v Zahraničním výboru Senátu.

Adeptem na nového velvyslance je šestasedmdesátiletý republikán Stephen King z Wisconsinu, bývalý agent FBI s vazbami na čelní představitele Bílého domu. King před dvěma dny absolvoval senátní slyšení, ve kterém nastínil oblasti, kterým by se jako americký velvyslanec v Čechách chtěl věnovat. „Mezi mé priority by patřila bezpečnost amerických občanů, zlepšení obchodní kooperace i vylepšení již tak skvělých vztahů obou zemí.“ Zároveň se přiznal, že v Čechách ještě nikdy nebyl a česky neumí. King platí za stoupence tradičních republikánských hodnot ve stylu Ronalda Reagana, což znamená, že hlavními prioritami jsou národní obrana, obchod a rodinné hodnoty. Ve svém domovském státě má pověst poctivého člověka, během své politické dráhy se nikdy nezapletl do žádného skandálu.

Jak uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová, senátní posvěcení kandidáta může trvat ještě několik měsíců: „Může to být týden, ale i několik měsíců. V případě velvyslance Kinga však lze očekávat spíše kratší dobu, kterou však mohou protáhnout srpnové kongresové prázdniny.“ Podle Lagronové nejsou jazykové znalosti diplomatů relevantní, každý americký diplomat prý před příjezdem absolvuje jazykový kurs češtiny.