Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Americký velvyslanec pozval prezidenta na slavnostní oběd

Prezident Miloš Zeman přijal pozvání amerického velvyslance Stephena Kinga ke slavnostnímu obědu 28. srpna u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Schůzka symbolicky připomene roli Spojených států při vzniku republiky. Zeman bude s velvyslancem mluvit i o aktuálních tématech česko-amerických vztahů, uvedl dnes v tiskové zprávě Pražský hrad.

„Půjde o výjimečné a mimořádné společenské setkání s velvyslancem akreditovaným v České republice.Prezident republiky jím symbolicky ocení roli Spojených států při vzniku samostatného Československa, které si v letošním roce připomínáme. Nezávislá Československá republika by nikdy nevznikla bez přispění USA a prezidenta Wilsona, jenž ambice středoevropských národů podpořil,“ uvádí tisková zpráva.

Tehdejší americký prezident Woodrow Wilson v lednu 1918 předložil program 14 bodů, který dal základ uspořádání Evropy po první světové válce. Mezi body patřilo právo jednotlivých národů na sebeurčení, což posloužilo i jako základ pro rozpad Rakousko-Uherska a vytvoření samostatného Československa.