Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Andrej Babiš hlásá, že by měl Evropě pomoct ruský i americký prezident při řešení konfliktu v Sýrii.

V rámci hodnocení proslovu Miloše Zemana na jednání Rady Evropy předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že si Ukrajina a Rusko musí své problémy vyřešit sami, což považuje za klíčové. Zároveň dodal, že Evropa potřebuje pomoc od ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického prezidenta Donalda Trumpa při řešení krize v Sýrii.

Současný prezident ČR Miloš Zeman se minulé úterý nechal slyšet, že by Ukrajina měla žádat o kompenzaci za anexi Krymu. Doslova anexi označil za hotovou věc. Podle něj by se měla Kyjev a Moskva dohodnout na kompenzaci finanční cestou nebo prostřednictvím ruské ropy, či zemního plynu. Na Zemanův projev ostře zareagoval ukrajinský prezident Petr Porošenko a několik dalších významných politiků na Ukrajině. I když se jeho názory nezamlouvaly ani řadě českých politiků, Zeman pár dní po proslovu řekl, že se nehodlá omluvit za své výroky, jelikož pouze sdělil svůj osobní názor.

Babiš na to reagoval v pořadu Partie a uvedl, že prezidentova slova vyvolala obrovský nával kritiky. Lídr ANO sám navíc nesouhlasí s anexí Krymu. Připustil ovšem, že sankce se zatím neprojevily jako efektivní řešení. Babiš naléhá na to, aby Evropa pokročila, jak s řešením krize mezi Ukrajinou a Ruskem, ale také v případě Sýrie.

Tvrzení Zemana na shromáždění v Kyjevu zaskočily lídra hnutí STAN Jana Farského, který podotknul, že když prezident, jehož země byla dvacet let v okupaci, prohlásí, že bychom měli vyměnit suverenitu státu za ropu, považuje takový výrok za nepřijatelný. Myslí si, že ruský prezident Putin porušil mezinárodní právo, a nevidí důvod ve zrušení sankcí.

Předseda SPD Tomio Okamura oznámil, že se česká zahraniční politika neposouvá správným směrem, jelikož zmiňované sankce proti Rusku výrazně uškodily českým vývozcům. V pořadu na TV Prima také řekl, že Rusové žijící na Krymu mají právo na sebeurčení sami.