Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Andrej Babiš – kandidát na prezidenta v prezidentských volbách v lednu 2023

Andrej Babiš ( *2. září 1954) je český podnikatel slovenského původu, zakladatel holdingu Agrofert, jenž podniká především v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu a v médiích. Je též zakladatelem politického hnutí ANO, kterému dodnes předsedá. V současné době poslancem za hnutí ANO, dříve předsedou vlády a ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky. Patří k nejbohatším Čechům, časopis Forbes v roce 2021 odhadl jeho jmění na téměř 75 miliard korun.
 
Svou kandidaturu ohlásil po dlouhém váhání teprve nedávno. Už od jara ale objížděl Česko v karavanu v rámci kampaně „Za Babiše bylo líp”. V rámci kampaně kritizoval aktuální vládní koalici. V září zmínil, že hnutí ANO má pro prezidentské volby připravené čtyři potenciální kandidáty na prezidenta, z kterých bude pro volby vybírat. Spekulovalo se o Aleně Schillerové, Karlu Havlíčkovi, Radku Vondráčkovi a Martinu Stropnickém.
 
Jako jeden z důvodů své kandidatury Babiš uvedl, že se chce postavit vládě Petra Fialy (ODS). „Když vidím, jak nefunguje vláda, jak nepomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ prohlásil při ohlášení své kandidatury 30.10. Původně měl v plánu postavit svou kandidaturu na podpisech občanů, nakonec se ale opře o podpisy poslanců za hnutí ANO.
 
Byť si samotný Babiš dle svých slov nemyslí, že má velké šance na zvolení prezidentem, podle sázkových kanceláří je velkým favoritem. Podle bookmakerů je v boji o úřad prezidenta druhým favoritem za armádním generálem a bývalým náčelníkem vojenského výboru NATO Petrem Pavlem.
 
První kolo volby prezidenta proběhne v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo pak v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.