Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš prezidentem České republiky

Andrej Babiš prezidentem? „Ne ne, já jsem manažer. Pojďme se radši bavit o tom, jak je líp“

Do konce řádného mandátu prezidenta Miloše Zemana sice zbývají ještě tři roky, prezident sám už ale párkrát naznačil, koho by si představoval jako svého nástupce. Hovořil o ekonomovi Vladimíru Dlouhém a také o předákovi odborových svazů Josefu Středulovi. V rozhovoru pak prezident prohlásil, že on sám by nejraději volil Andreje Babiše.

Počátkem října pak Babiš v pořadu Střepiny na TV Nova uvedl, že určitě nemá ambici stát se českým prezidentem. „Ne, ne, ne. Já jsem manažer, já jsem profesí obchodník, já jsem člověk, který organizuje, chce věci posouvat dopředu, takže prezident je spíše reprezentativní funkce,“ poznamenal k prezidentskému úřadu zdrženlivě Babiš.

Na otázku, zda se nemůže stát, že změní názor, premiér odpověděl: „Ne, já skutečně, já ještě sám nevím, co bude, přece jen už mi bylo 65 a člověk nikdy neví.“ „Takže to nemůžete vyloučit?“ trvala na svém moderátorka. „Jo, vyloučit, vyloučit samozřejmě nemůžeme nikdy nic jako, bohužel jenom jeden den zemřeme, jako to je jediná jistota, ale jinak není to, není to určitě téma,“ sdělil Babiš.

V pondělním rozhovoru pro Novinky pak premiér na přímou otázku, zda uvažuje o kandidatuře na prezidenta odpověděl jednoznačněji a vyloučil, že by se chtěl o prezidentské křeslo ucházet. „Ježiš marja, proč bych kandidoval na prezidenta. Jsem manažer. Na prezidenta už máme tolik kandidátů. Nechci to nějak dál rozvádět. Jsem premiér, dělám maximum pro to, abychom se vrátili tam, kde jsme byli za první republiky,“ řekl. Po připomenutí, že dříve kandidaturu nevyloučil, Babiš zvolil vyhýbací taktiku: „Zkusme se bavit o tom, jak už je líp,“ odpověděl.