Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Andrej Babiš: Zeman si přeje, abych kandidoval na prezidenta. Rozhodnout musí ANO

Odstupující premiér Andrej Babiš (ANO) v pořadu Ptám se, pane premiére uvedl, že prezident Miloš Zeman by si jej přál jako svého nástupce na Pražském hradě. O kandidatuře na hlavu státu ale podle Babiše bude muset rozhodnout hnutí ANO. Sám se chce nyní soustředit na opoziční roli v Poslanecké sněmovně, konsolidovat hnutí, které založil, a například definovat stínovou vládu. 

„Prezident by si přál, abych kandidoval,” uvedl Babiš. Prezident Miloš Zeman už dříve řekl, že by pro Babiše v případě jeho kandidatury hlasoval. Šéf hnutí ANO se ale prý chce soustředit na svou roli v opozici. „Hnutí ANO si musí říct, koho bude podporovat. Postavíme nějakého kandidáta, ale nyní se musíme nějak konsolidovat,“ dodal.

Babiš přitom v minulosti kandidaturu na prezidenta republiky vylučoval. „Rozhodně ale nikdy nebudu kandidovat na prezidenta, protože náplň práce tohoto úřadu mě nemotivuje,” prohlásil Babiš například v listopadu 2014, kdy byl ministrem financí ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) 

Zemanův mandát skončí v lednu 2023, potřetí v řadě kandidovat nemůže. Během nadcházejícího půl roku by tak měli zájemci o prezidentský úřad ohlásit kandidaturu a zahájit kampaň. Kandidaturu zatím ohlásili dva neúspěšní kandidáti z minulé volby – senátoři Pavel Fischer a Marek Hilscher. Kandidovat bude také advokátka Klára Long Slámová a představitel iniciativy Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert.