Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno ale nemá

Vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiš postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes při otevření železniční stanice Praha-Zahradní Město sdělil předseda hnutí. Konkrétní jméno zatím podle něj ANO nemá. V poslední prezidentské podpořilo obhajujícího Miloše Zemana.

„Nemám kandidáta. Hnutí ANO určitě postaví do volby na prezidenta nějakého dobrého kandidáta. Ale nikdy jsme o tom v rámci hnutí nemluvili,“ řekl Babiš. Úřadující prezident Zeman v minulosti uvedl, že by hlavou státu volil Babiše, pokud by se rozhodl kandidovat. 

V poslední prezidentské volbě Babiš nasazení vlastního kandidáta ANO nevylučoval, po sněmovních volbách to však odmítl. Před prvním kolem ANO žádné doporučení svým voličům nevydalo, Babiš ale veřejně řekl, že bude volit Zemana. Před druhým kolem, ve kterém dosavadní hlavu státu vyzval nynější senátor Jiří Drahoš, výbor hnutí doporučil svým členům a sympatizantům dát hlas Zemanovi

Současnému prezidentovi vyprší druhý mandát v březnu 2023 a dle Ústavy znovu kandidovat nemůže. Mezi nejpopulárnější potenciální kandidáty na hlavu státu patří podle průzkumu agentury STEM/MARK z letošního dubna moderátor a herec Marek Eben, senátorka Miroslava Němcová, generál Petr Pavel nebo senátoři Drahoš, Pavel Fischer, Marek Hilšer či Miloš Vystrčil.