Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ANO má čtyři kandidáty na prezidenta: Schillerová, Havlíček, Vondráček a tajná osoba

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro ČTK oznámil, že ANO má čtyři možné kandidáty na post prezidenta. Jsou jimi šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno Babiš prozradit nechtěl, rozhodnutí o vlastní kandidatuře chce oznámit ve druhé půlce října.

“Na rozdíl od těch, kteří se tam hlásí kvůli podnikatelským nebo lobbistickým zájmům, náš kandidát bude čistý. Bude financován jen z hnutí, nebudeme brát žádné sponzory,” poznamenal. “Určitě jsou to velice kvalitní kandidáti, kteří mají zkušenosti, na rozdíl od těch, kteří kandidují a v podstatě nemají žádné zkušenosti,” dodal. 

Hnutí by podle Babiše zvážilo případnou podporu některého z kandidátů postupujících do druhého kola, pokud by se do něj nedostal nominant ANO. „Doufám ale, že se dostane. Myslím, že naše voličské jádro je silné. Na druhé straně mně naši voliči na výjezdech stále víc říkají, abych nekandidoval, že mám být znovu premiér,“ doplnil Babiš.

Spolupráce s končícím prezidentem Milošem Zemanem byla podle Babiše dobrá do té doby, než odmítl akceptovat pověření k sestavení vlády po loňských sněmovních volbách, v nichž zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Další rozepře podle něj existovaly kvůli šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi.

Loni na podzim měl velkou starost o Zemanův zdravotní stav, řekl Babiš. „Volal jsem i jeho dceři, všichni jsme ho přesvědčovali, aby šel do nemocnice. Naštěstí potom šel a stal se zázrak a dnes funguje skvěle, má neskutečnou hlavu, za což ho obdivuji,“ poznamenal expremiér. Zeman mu podle něj nikdy nediktoval, kdo má například být v jím vedeném kabinetu.