Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ANO nepostaví kandidáta na prezidenta. Babiš: nejde o dohodu, zapomněl jsem na to

Ještě na jaře Andrej Babiš nevylučoval, že hnutí ANO do prezidentské volby nasadí vlastního kandidáta.  Tehdy uvedl, že o tom, jak se k prezidentské volbě hnutí postaví rozhodne referendum mezi členy. Strana se během roku soustředila především na podzimní parlamentní volby. Po skončení povolebního jednání poslaneckého klubu hnutí ANO, které proběhlo v úterý ale Babiš oznámil, že „dneska jsme to nestihli.“

Když novináři Babišovi připomněli, že nejzazší datum podání přihlášky kandidáta je 7. listopadu, dodal: „Vyvíjí se to tak, že budeme mít problém to stíhat. Nevěděl jsem, že ten termín je už sedmého.“ Podle něj je nasazení vlastního kandidáta na poslední chvíli nesmysl. Téma prezidenta navíc není pro hnutí prioritou, v současné době se všichni naplno věnují povolebním vyjednáváním.

Babiš také namítl, že ani ostatní strany nevysílají do prezidentských voleb žádného kandidáta, a tak nevidí důvod, proč by zrovna hnutí ANO mělo. Pokud by se přesto někdo z hnutí chtěl ucházet o křeslo hlavy státu, Babiš mu rozhodně bránit nebude. Podotkl však, že případný zájemce by si to musel „brutálně odmakat v terénu. Jako já jsem odmakal kampaň.“

Vzhledem k tomu, že v nadcházející prezidentské volbě chce svou funkci obhajovat současný prezident Miloš Zeman, v kuloárech se šíří informace o strategické dohodě mezi Babišem a Zemanem. Podle nich hnutí ANO do boje o Hrad nenasadí žádného kandidáta výměnou za to, že prezident jmenuje šéfa ANO premiérem. Andrej Babiš však existenci jakékoli dohody mezi ním a současným prezidentem několikrát popřel.

K dnešnímu dni je tedy kromě Zemana jistých 5 kandidátů – bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, podnikatel Jiří Horáček, někdejší manažer škodovky Vratislav Kulhánek, zbrojař Jiří Hynek a bývalý velvyslanec Pavel Fisher.