
„Ať žije Čína!” zvolal Zeman na investičním fóru. Jinak se o akci téměř nemluvilo
Čínské investiční fórum je každoroční akce, na které se setkávají zástupci čínského průmyslu se svými protějšky z Česka. Letos účastníky fóra do Prahy pozval šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík. Dle webu iRozhlas.cz posílal pozvánku, v níž se označil jako „vyslanec prezidenta pro česko-čínské vztahy”.
Ačkoli bylo toto setkání v minulosti mohutně propagováno, letos se odehrálo v naprosté tichosti a nikdo se k němu příliš otevřeně nehlásil. Nebýt médií, která upozornila na zábory pražských prostranství podporovateli fóra, veřejnost by se o jeho konání možná ani nedozvěděla.
Premiér Bohuslav Sobotka, který na fóru přednesl projev svou účast dokonce ani neměl ohlášenou ve svém mediálním programu. Stejně tak se předseda Sněmovny Jan Hamáček před akcí v tajnosti sešel s Liou Jün-Šanem, vysoce postaveným čínským politikem, který je de facto pátým mužem v hierarchii Komunistické strany Číny. Zajímavé je, že Liou Jün-Šan vůbec není byznysmen, nýbrž rudý partajní ideolog, o jehož návštěvě se „zapomnělo” zmínit jak české velvyslanectví v Pekingu, tak čínská ambasáda v Praze. V úterý se nicméně Jün-Šan už veřejně a oficiálně sešel i s prezidentem Milošem Zemanem.
Ten na fóru vystoupil v úterý večer a oznámil dohodnuté kontrakty údajně za desítky miliard. Čeho se mají kontrakty týkat ale prezident neupřesnil. Dřívější pompézně ohlašované čínské investice v Česku měly dosahovat podobných hodnot, nakonec se však změnily spíše v soukromé čínské nákupy a rozhodně nedosáhly proklamované výše. Zmínil se také o projektu nové Hedvábné stezky, který mu prý učaroval a je to „nejvíc fascinující projekt v moderní evropské i světové historii”. Svůj proslov Zeman zakončil slovy: „takže, pane tajemníku, na Vaše zdraví, děkuji Vám, že jste přijel. Ať žije Čína.”