Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš by měl odstoupit, jen když prohraje volby, zastal se premiéra Miloš Zeman

Po zveřejnění auditu Evropské komise a obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše se bude v Praze opět demonstrovat za Babišovo odstoupení. Prezident Miloš Zeman se ovšem premiéra zastal a prohlásil, že by odstupovat neměl. Prezident také zopakoval, že v Babišově případě nevyužije právo abolice, tedy zastavení trestního stíhání, ač o ní v minulosti mluvil.

„Odstoupit by měl v případě, kdyby prohrál volby. Já vás mohu ujistit, že tak jako obvykle, po volbách jmenuji premiérem vítěze voleb,“ uvedl prezident v pravidelném čtvrtečním rozhovoru na TV Barrandov. Dodal, že podle jeho názoru kauza ani nijak nesrazí volební preference hnutí ANO. Větší roli by pro voliče by podle Zemana hrála až obžaloba.

Prezident znovu zopakoval, že v Babišově případě nevyužije práva abolice, tedy zastavení trestního stíhání. „Na rozdíl od milosti, která je výlučným právem prezidenta, vyžaduje abolice kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést. Ale já v tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod,“ sdělil prezident.

S rozhodnutím nejvyššího žalobce Zemana o obnovení trestního stíhání prý prezident nemá žádný problém. „Myslím si, že je korektní. Protože pokud má pocit, že se v tom vyšetřování něco opomnělo, ať se to vrátí na začátek a ve vyšetřování se pokračuje. Proti tomu ani prezident nemůže důvodně protestovat,“ prohlásil.