Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš s Hamáčkem žádají prezidenta o další společnou schůzku kvůli ministrovi kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda ČSSD Jan Hamáček společně požádají o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem kvůli sporu o výměnu ministra kultury. Hamáček to dnes oznámil po zhruba dvacetiminutovém jednání s premiérem na úřadu vlády.

Pondělní schůze vedení sociální demokracie rozhodla, že strana trvá na jmenování Michala Šmardy a Hamáčka vybavilo mandátem k případnému stažení ministrů ČSSD z menšinového kabinetu.

Prezident Miloš Zeman žádosti lídrů vlády vyhoví, termín však zatím nestanovil. Bude se jednat již o několikátou schůzku ohledně výměny ministra kultury. Zeman při poslední schůzce s Hamáčkem 12. července uvedl, že je připraven k 31. červenci vyhovět Babišově návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).

Hamáček následně oznámil, že ohledně Šmardy Zeman vyčká na rozhodnutí pondělního předsednictva ČSSD. To potvrdilo setrvání na dosavadních návrzích ČSSD. Zeman minulý týden podle Hamáčka nicméně neřekl, zda bude pondělní rozhodnutí předsednictva respektovat.

Premiér Andrej Babiš stále doufá, že se najde řešení, které zachová stávající vládu. Stejně hovořil i před dvěma týdny v Lánech a zopakoval to i v pondělí na zasedání širokého vedení ČSSD.