Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš se večer setká s prezidentem v Lánech, tématem bude odvolání ministra Blatného

Po více než měsíci přijme dnes večer prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO). Hlava státu se s předsedou vlády schází pravidelně, hlavním tématem dnešního setkání bude pozice ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO). 

Zeman zhruba před dvěma týdny v rozhovoru zmínil, že bude požadovat Blatného odvolání. Důvodem je ministrův postoj k ruské vakcíně Sputnik V proti koronaviru. Blatný trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). 

Zeman také uvedl, že Babiš udělal chybu, když mu navrhl do funkce ministra zdravotnictví nekompetentního člověka. Blatný podle prezidenta není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman uvedl, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů. 

„Personální změny ve vládě je moje kompetence, moje právo, já samozřejmě respektuji koaliční dohodu a samozřejmě pokud přistoupím k nějakým změnám, tak to bude na základě výkonu jednotlivých ministrů a já to určitě panu prezidentovi dnes vysvětlím. Já už jsem se k tomu vyjadřoval – opakovaně,“ uvedl při dnešní návštěvě Nemocnice Hořice premiér Babiš.

Premiér sice ujistil, že tento týden výměna ministra nenastane, resort zdravotnictví ale opakovaně kritizuje. Nelíbilo se mu například, že ministr Blatný chtěl, aby Správa státních hmotných rezerv (SSHR) musela pro plánovaný nákup pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol získat atest jejich citlivosti. Podle Babiše se ministerstvo rozhodlo udělat ze správy rezerv „zkušební laboratoř“, kvůli tendru také napsal Blatnému vytýkací dopis.