Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Benešová je dobrá volba, nikoho se nelekne, ani mě, řekl Zeman ke jmenování nové ministryně

Demise bezproblémového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jmenování Zemanovy poradkyně Marie Benešové do čela resortu vyvolala u části veřejnosti velké rozhořčení a vedla k několika demonstracím „za nezávislost justice“. Prezident Miloš Zeman v obsáhlém rozhovoru pro server Blesk.cz vysvětlil, proč jmenoval novou ministryní spravedlnosti právě Marii Benešovou.

„Přestože máme přátelský vztah, dokážeme spolu i nesouhlasit a ona si svůj názor dokáže obhájit,“ reagoval prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru na dotaz, jak vnímá demonstrace proti jmenování Benešové ministryní spravedlnosti. Podle Zemana to byla „nejlepší volba, jaká mohla na tomto místě nastat“.

„Marie Benešová je v tomto případě dobrá volba, protože je to bývalá ministryně spravedlnosti, bývalá nejvyšší státní zástupkyně, nikoho se nelekne, ani mě ne. Ona dokáže své názory obhájit a třeba i mě přesvědčit. Myslím, že je to nejlepší volba, jaká se na tomto místě mohla vyskytnout,“ uvedl prezident ke změnám na resortu spravedlnosti.

Lidé na demonstracích upozorňovali mimo jiné na skutečnost, že k výměně šéfa justice dochází v době, kdy policie předala spis ke kauze Čapí hnízdo státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. Mohlo by se tak zdát, že výměna je účelová s cílem odstavit současného nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. To prezident kategoricky vyloučil.

Na dotaz moderátorky, zda vzhledem k možnému podání obžaloby na premiéra Babiše nebyla výměna optimálně načasovaná, prezident odpověděl následující. „Musela byste znát pravidla státního zastupitelství. Pan zástupce Šaroch teď buď podá, nebo nepodá obžalobu. Do toho Marie Benešová nemá co mluvit. Pokud podá obžalobu, půjde to před soud a ten ho buď osvobodí, nebo odsoudí. A pokud jej odsoudí, tak má pan premiér stále ještě možnost odvolat se.“