
Bezpečnostní rámy na Hradě zatím zůstanou
Bezpečnostní kontroly u vstupů na Pražský hrad zavedla prezidentská kancelář loni v létě jako reakci na teroristické útoky v Evropě. Před každým ze čtyř vstupů do Pražského hradu nyní musejí návštěvníci policistům ukazovat obsah svých tašek a nechat se zkontrolovat detektorem. Výsledkem je, že u vstupů se tvoří někdy až dvousetmetrové fronty.
Někteří kandidáti na prezidenta slibují, že v případě svého zvolení bezpečnostní rámy na Hradě nechají odstranit. Jako prezident by kontroly zrušil akademik Jiří Drahoš, který má v plánu Hrad více otevřít lidem. „Pokud jde o chod Pražského hradu, tam mohu uvést zcela jednoznačně: Hrad vrátím našim občanům,“ zdůraznil. Kromě zrušení kontrol u vchodů by Drahoš využil všechny vhodné prostory Pražského hradu pro kulturní aktivity a „znovu ho zpřístupnil veřejnosti“.
Kontrolní rámy by okamžitě po nástupu do funkce zrušil také textař Michal Horáček. Podle něj kontroly u vstupů do hradního areálu bezpečnost návštěvníků nezvyšují, ale naopak snižují. Fronty, které se kvůli kontrolám tvoří podle Horáčka akorát zbytečně vytvářejí měkký cíl pro teroristické útoky. Další z kandidátů, bývalý manažer mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek uvedl, že jako občana ho zátarasy a osobní prohlídky „štvou“.
Jak ale sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, bezpečnostní opatření zatím zůstanou v nezměněné podobě. „Pokud někdo navrhuje oslabení ochrany Pražského hradu a zrušení bezpečnostních kontrol, nezná prostředí, rizika a nerespektuje stanoviska bezpečnostních složek,“ uvedl mluvčí. Dodal, že takoví lidé dávají přednost vlastním politickým cílům před ochranou lidských životů a zdraví.
Často kritizované opatření Ovčáček hájí doporučením bezpečnostních složek: „Oslovené bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik a v souladu se svojí zákonnou působností bez výjimky doporučily zachovat bezpečnostní kontroly osob při vstupu do areálu Pražského hradu.“