Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bezpečnostní výbor Senátu se usnesl, že Zeman není schopen vykonávat prezidentskou funkci

Prezident Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. Je dezorientován a jedná bez koordinace s vládou. O návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude Senát rozhodovat příští týden. Případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle Ústavy potvrdit Poslanecká sněmovna.

„Prezident Miloš Zeman není schopný vykonávat úřad prezidenta republiky. Je v řadě okamžiků dezorientován, jedná bez koordinace s vládou,” uvedl předseda výboru, senátor Pavel Fischer. „Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,” dodal Zemanův soupeř z poslední prezidentské volby.

Zeman podle zprávy výboru začíná svou činností ohrožovat ostatní ústavní instituce. „Jsme svědky toho, že náš ústavní pořádek už jako by nestačil na prezidenta, který je dezorientován, špatně cituje ústavu, nepamatuje si, že není šéfem policie, nebo například vykládá realitu způsobem, který zaměňuje příčinu za následek,“ popsal Fischer.

Fischer k důvodům usnesení doplnil, že prezident také není schopen uřídit své nejbližší spolupracovníky, kteří nemají s Českou republikou smlouvu ani základní bezpečnostní prověření a často promlouvají do chodu státu. 

Prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček označil tvrzení výboru za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. „Toto už není akademická nebo mediální debata. Je to organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu. Zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky je útokem na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 Trestního zákoníku – rozvracení republiky,“ reagoval mluvčí.