Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bílý dům oznámil kandidáta na českého velvyslance

Pozice amerického ambasadora je uvolněná od začátku roku, kdy po inauguraci Donalda Trumpa toto místo opustil Andrew Shapiro. Novým kandidátem Washingtonu je zkušený podnikatel a aktivní republikán z Wisconsinu Stephen King. Nominaci si vysloužil i přes to, že nemá žádnou vazbu na Českou republiku ani diplomatické zkušenosti. Při obsazování míst amerických velvyslanců totiž není nutné, aby byl kandidát kariérním diplomatem, Andrew Shapiro byl například spolužákem Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

Co je však důležité je fakt, že King má blízko k Bílému domu i špičkám republikánské strany. Jeho nominací dává Donald Trump jasně najevo, že Česká republika je důležitým spojencem USA. Ukazuje se tak, že americký prezident bude v rámci EU klást důraz na dobré vztahy se střední Evropou.

„Obsazení místa amerického velvyslance v České republice by bylo dobrým signálem pro vzájemné vztahy mezi Prahou a Washingtonem. Pokud bude vazba na Bílý dům přímá, tak to bude mít mnohem větší význam, než kdyby se tu narodila jeho teta nebo babička“, uvedl k tomu bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Původně totiž byla v českých médiích jako možná budoucí velvyslankyně v Česku zmiňována také Trumpova první žena Ivana. Zlínská rodačka dokonce sama vyjádřila zájem zastupovat USA ve své původní vlasti, při své nedávné návštěvě v Praze však místo velvyslankyně odmítla.

O tom, zda republikán Stephen King nyní skutečně usedne do křesla amerického velvyslance v Praze, musí ale ještě rozhodnout americký Senát.