Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

BIS by se měla věnovat korupci, ne nahánět ruské a čínské špiony, prohlásil Zeman

Prezidentovy spory s Bezpečnostní informační službou (BIS) neberou konce. Kromě toho, že prezident již třikrát nevyhověl návrhu vlády na povýšení ředitele BIS Michala Koudelky do hodnosti generála, v minulosti také označil pracovníky tajné služby za „čučkaře“. Ve čtvrtečním rozhovoru prezident prohlásil, že BIS by se měla zaměřit spíše na ekonomickou kriminalitu v Česku, než na honbu ruských a čínských špionů.

„Říkal jsem panu premiérovi, ať se pan Koudelka místo fiktivního honění ruských a čínských špionů zaměří na ekonomickou kriminalitu v České republice,“ uvedl Zeman v reakci na v pořadí už čtvrtý návrh vlády jmenovat Koudelku do hodnosti generála. Prezident Koudelku opomněl při jmenovacím ceremoniálu loni v květnu i říjnu a naposledy letos v květnu. Generály bude Zeman jmenovat opět 28. října, je ale nanejvýš pravděpodobné, že ani tentokrát se Koudelka povýšení nedočká.

Ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně oznámil, že kontrarozvědka a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Síť byla podle Koudelky financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery. Koudelka také uvedl, že aktivity ruských a čínských zpravodajských služeb jsou nejpodstatnějším dlouhodobým rizikem pro bezpečnost Česka.

Podle prezidenta, který je jedním ze zákonných adresátů pravidelných reportů tajné služby, se zprávy BIS z 90 procent věnují ruským a čínským špionům. Podle hlavy státu by se měla kontrarozvědka více věnovat boji proti korupci. „Tím bude konečně užitečná,“ prohlásil Zeman.