Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

BIS odposlouchávala mě i lidi z mého okolí, tvrdí prezident Miloš Zeman

Letitý spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou se v posledních dnech vyostřil. Zeman kontrarozvědku obvinil, že odposlouchává jeho spolupracovníky a tím pádem i jeho samotného. O sledování hovorů se měl Zeman dozvědět od vysokého důstojníka BIS. 

„Před několika lety mě jeden vysoký důstojník Bezpečnostní informační služby informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já mobilní telefon nemám, takže když se s nimi bavím, jsem odposloucháván i já,“ uvedl Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Jednou z odposlouchávaných osob má být prezidentův poradce Martin Nejedlý, který má řadu ekonomických vazeb na Rusko. Podle hlavy státu je ale Nejedlý pouze okrajová osoba a Bezpečnostní informační služba chce odposlouchávat a odposlouchává řadu dalších osob. Ti pak mohou být podle Zemana vydíratelní.

„Pokud pan Koudelka bude tyto metody používat i u lidí, kteří mají vliv a řekněme i významné ekonomické vazby, tak se může z těch odposlechů vyloupnout v některých případech, že jsou vydíratelní a že pan Koudelka s nimi může manipulovat,“ řekl prezident. „Není možné, aby si šéf tajné služby vymyslel bez důkazů a bez důvodů, že bude odposlouchávat prakticky každého občana této země, který ho zrovna napadne,“ dodal. 

Ožehavou záležitost Zeman řešil s premiérem Babišem „Informoval jsem o tom pana premiéra, posléze mi pan premiér za přítomnosti pana kancléře sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob Bezpečnostní informační služby jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ prohlásil prezident. 

BIS se k vážnému obvinění ze strany prezidenta odmítla vyjádřit. „Konkrétní tvrzení prezidenta republiky nebudeme komentovat. Ve všech případech bez výjimky se BIS řídí platnými zákony, které platí pro všechny občany stejně. Pokud má kdokoliv pochybnosti o činnosti BIS, může se obrátit na Stálou komisi pro kontrolu činnost BIS Parlamentu ČR,“ uvedla na twitteru.