Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bohoslužby za vlast v chrámu sv. Víta se zúčastnil prezident Zeman, Babiš i Pavel

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě v neděli odsloužil pražský arcibiskup Jan Graubner bohoslužbu za vlast. Zúčastnil se jí také končící prezident Miloš Zeman s první dámou i oba jeho potenciální nástupci, armádní generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, s manželkami.

Graubner v promluvě k účastníkům bohoslužby připomněl, že jsme uprostřed voleb hlavy státu a že zuří válka na Ukrajině. “Do této situace přichází i k nám Ježíš se svou výzvou – začněte myslet jinak,” řekl. Boží království je podle Ježíše v lidech, dodal. “Když v sobě necháte vládnout pravdu, spravedlnost a lásku, když budete vytvářet pokoj, a ne napětí, když budete vyzařovat lásku, a ne zlobu,” uvedl.

Lidé by neměli podle Graubnera spoléhat na chytrost či “sílu a peníze mocných”. A i když se někomu může zdát, že ve světě roste strach a beznaděj, boží království je blízko. “I přes ztrátu blahobytu, a dokonce konkrétní zkušenosti s chudobou, otevřete oči a také srdce. Nebojte se,” řekl Graubner. S odkazem na svatého Pavla doplnil, že by lidé měli být zajedno a neměli by mít mezi sebou roztržky.

Účastníci bohoslužby si mohli v katedrále prohlédnout korunovační klenoty, u oltáře byla vystavena lebka svatého Václava. Lidé se během bohoslužby pomodlili nejen za český národ a dobrou volbu nového prezidenta, ale také za zdraví a pokoj současné hlavy státu Miloše Zemana, za zemřelého exprezidenta Václava Havla i za rodiny nebo mír na Ukrajině. Mši zakončila modlitba za vlast, zpěv státní hymny a svatováclavského chorálu.