Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do boje o Hrad se zapojila „Mlsná tygřice“ – energická žena s politickými zkušenostmi

„Chci, aby měli koho volit ženy i muži, kteří se nebojí toho, že by jim vládla žena.“ Těmito slovy dnes oznámila nová kandidátka svůj úmysl ucházet se o post hlavy státu. Terezie Holovská je pražská podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8, v minulosti provozovala známý karlínský klub Mlsná tygřice. Sama o sobě mluví jako o tygřici především kvůli své energické povaze a také proto, že se narodila v roce Tygra (podle čínského horoskopu).

Své zkušenosti z radnice městské části ale nepovažuje za zásadní výhodu: „Myslím, že zkušenosti z politiky jsou spíš ke škodě. Hlava státu má být hlavně pro lidi,“ uvedla. Ženský element v politice je ovšem podle Holovské důležitý: „V zákonodárných sborech je převaha mužské síly, a proto by Pražskému hradu svědčila pečující ženská ruka.“ O svých politických vizích zatím příliš nehovořila, je ale rozhodně proti přijetí eura. Koruna je podle ní národní symbol.

Vzhledem k tomu, že uzávěrka přihlášek do prezidentských voleb je už za týden, Holovská plánuje potřebné podpisy pro svou kandidaturu získat ve Sněmovně. Obrátit se chce především na ženskou část dolní komory. Jedna věc je ovšem získat podpisy na kandidátní listinu, druhá věc je získat lidovou podporu. Veřejnost chce nová kandidátka zaujmout například vyjížďkou na kladrubských klisnách na staroměstské vánoční trhy.

Terezie Holovská je tak zatím třetí ženou, která se chystá v nadcházejících prezidentských volbách kandidovat. Sesadit Miloše Zemana by chtěla i zpěvačka Jana Yngland Hrušková nebo sociální pracovnice a matka pěti dětí Jitka Albrechtová. Před pěti lety se volebního klání rovněž účastnily tři ženy – někdejší europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), moderátorka Jana Bobošíková a herečka Táňa Fischerová.