Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Bruselu probíhá summit NATO, prezident Zeman varoval před novou studenou válkou

Od úterý probíhá v belgickém Bruselu dvoudenní summit Severoatlantické aliance. Nejvyšší představitelé členských i partnerských států NATO se setkávají pravidelně každé dva roky. Summit slouží jako vrcholná schůzka hlav států a vlád členských zemí k projednání aktuálních otázek týkajících se bezpečnosti severoatlantického prostoru.

Českou republiku na summitu reprezentuje jako vrchní velitel ozbrojených sil prezident republiky Miloš Zeman. Prezident podle informací svého mluvčího Ovčáčka a pracovní večeři hlav států NATO zdůraznil význam spolupráce v boji proti terorismu, v oblasti zbrojního průmyslu, podpořil navýšení výdajů na obranu a varoval před snahami obnovit studenou válku.

„Neopakujme studenou válku, s níž má Česká republika neblahou přímou zkušenost. Dialog s Ruskem je někdy těžký, ale potřebný,“ řekl spojencům Zeman. Podle jeho názoru stávající situace studenou válku připomíná tím, že je pro jedny Rusko odpovědné za všechno zlo světa a pro druhé naopak. Sousloví “ruská hrozba” by se podle něj mělo přestat opakovaně používat, neboť se jedná o prázdnou frázi.

Zároveň se ale Miloš Zeman v další části summitu připojil k odsouzení nelegální anexe Krymu a označení chování Ruska za agresivní. U společné večeře pak spojenci požádali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v pondělí v Helsinkách prezentoval při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem společný postoj celé Aliance.

Tématem summitu byla i Trumpova tvrdá kritika evropských spojenců a jejich nízkých výdajů na obranu. Prezident Zeman na summitu potvrdil, že Česká republika posílí svou účasti v zahraničních misích a také slíbil zvyšování obranných výdajů. Spojencům připomněl, že například v Afghánistánu Česko navýšilo příspěvek do mise Resolute Support z 250 na 390 vojáků. Česká republika tak podle Zemana „nejen říká líbivé fráze, ale dělá konkrétní kroky k posílení bezpečnosti“.