Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Budoucí prezident Pavel chce do proměny Pražského hradu zapojit architekta Pleskota

Nově zvolený prezident Petr Pavel oznámil, že chce Pražský hrad více otevřít veřejnosti a kultuře tak, aby sloužil jako národní poklad všem občanům i návštěvníkům České republiky. Na proměně Pražského hradu chce spolupracovat s jedním z nejlepších českých architektů Josefem Pleskotem. Ten uvedl, že zatím oficiálně osloven nebyl. Nabídky by si ale cenil a přijal by ji.

„Záležitost Pražského hradu mi leží velmi na srdci. Nabude-li to vážných obrysů, tak určitě neřeknu, že s tím nechci mít nic společného, naopak,“ řekl Pleskot s tím, že to vnímá i jako určitou službu.

S novým prezidentem podle architektových slov hodnotově souznějí, čímž si vysvětluje i zájem Pavlova týmu o jeho práci. Veřejně Pleskot například kritizoval zavírání Hradu za působení prezidentů Václava Klause nebo Miloše Zemana. „Prohlašoval jsem veřejně, že je to hanebnost, a myslím si, že by měl Pražský hrad sloužit všem a měl by se otevírat,“ dodal.

Architekt Pleskot by chtěl, aby se Hrad stal místem setkávání a kulatých stolů. „Aby Pražský hrad nebyl sídlem monarchy nebo sídlem spiklenecké skupiny, tak jako to bylo v poslední době,“ dodal. Uvažuje o zapojení určitých částí do veřejného prostoru tak, aby „prostor vzbuzoval zájem do něj vstoupit, něco tam za určitých podmínek vykonávat“.

Svého hradního architekta měl také Václav Havel, o spolupráci požádal Bořka Šípka. Za jejich společného působení na hradě proběhla rekonstrukce Španělského sálu, navrhnul rekonstrukci Obrazárny Pražského hradu a svůj rukopis zanechal především uvnitř hradu. Havel také veřejnosti zpřístupnil Jelení příkop, Jižní zahrady nebo zahradu Královskou.