Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Bylo to bláhový a naivní,“ hodnotí Horáček svou prezidentskou kandidaturu

Michal Horáček zahájil svou kampaň jako jeden z prvních, už na podzim 2016 v Praze oficiálně oznámil, že se bude ucházet o funkci prezidenta.

„Věřím, že službu ve funkci prezidenta lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud. Věřím v to, že každý z nás potřebuje respekt od ostatních členů naší pospolitosti, ale především od hlavy státu,“ uvedl Horáček na úvod. Prohlásil, že veškeré výdaje spojené s kandidaturou si bude hradit z vlastních prostředků a svůj závazek také poctivě dodržel.

Na podporu kandidatury se mu podařilo nasbírat přes 85.000 podpisů, v prvním kole volby pak získal přibližně 470.000 hlasů, což ale na postup do druhého kola nestačilo a Horáček skončil na čtvrtém místě za Pavlem Fischerem. Co tedy textař a hudebník soudí o výsledku voleb?

Pro Horáčka je vítězstvím to, že se konaly legitimní a legální volby, protože většinu života prožil v prostředí, kde volby nebyly. „Myslím, že bude důležité poblahopřát vítězi a říci: ‘Udělal jsem všechno pro to, aby zvítězil jiný kandidát než Zeman, ale zvítězil-li on, bude i můj prezident’,“ prohlásil.

Přestože ve druhém kole podpořil protikandidáta Jiřího Drahoše, po Zemanově výhře konstatoval, že sázka na kandidáta, který by lidem nejméně vadil, nebyla úplně nejlepší. Při svých cestách po republice prý zjistil, že lidé chtěli, „aby to byla silná osobnost. Aby to byla ta osobnost na bílém koni, která přijede a všechno vyřídí.“

Ukázalo se to i na tom, že Drahoše opustila ve finále čtvrtina jeho voličů z prvního kola. Proč ho opustili? „Řekli si, že tady toho pana akademika neznají a on neudělal nic pořádného, aby ho poznali. Zemana známe, tak mu ten hlas dáme. Myslím si, že v tom nebylo nic víc. Že je část společnosti xenofobní a nevzdělaná, na tom všem jistě bude nějaká pravda, ale myslím, že to nerozhodlo,“ domnívá se Horáček.

Je něco, čeho Michal Horáček na volebním klání lituje? „Profesor Drahoš po prohraných volbách nepogratuloval osobně Miloši Zemanovi. Mohlo by to pomoct ke stmelení společnosti. Tady je potřeba budovat ten všeobecný pocit, že demokracie je to nejdůležitější,“ zdůraznil.

Na rozdíl od několika ostatních kandidátů Horáček neplánuje v politice pokračovat. „Dostávám různé nabídky do Senátu. Senát pro mě je důležitý jako pojistka demokracie. Ale bylo by potřeba kandidovat v nějakém obtížném obvodě. Ne v Praze. Vyměnit jednoho proevropsky smýšlejícího liberálního demokrata za jiného, nic neznamená, to je jenom ego. Ale takhle v Chomutově nebo v Moravskoslezském kraji, to by byl hrdinský kousek. To by mělo smysl,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Byla to kandidatura z čirého idealismu? „Já jsem si velice přál změnu v úřadu prezidenta České republiky. Bylo to bláhový, naivní, ale myslím důležitý. A to udělat kandidaturu, který by mohla sloužit jako vzor pro všechny ostatní kandidatury. Například tím, že byla radikálně transparentní,“ shrnul Horáček své pocity z této životní zkušenosti.