
Bylo pálení trenek jen „kouřová clona“? Na Hradě se včera rozhodovalo o Temelínu
Zdánlivě hlavní událostí včerejšího dne na Pražském hradě byl Zemanův „happening“ spojený s pálením obřích rudých trenek. Kromě symboliky vypořádání se s recesisty ze skupiny Ztohoven, kteří se v září 2015 převlečení za kominíky vyškrábali na střechu Pražského hradu, svěsili prezidentskou standartu a místo ní na stožár zavěsili právě velké rudé trenky mohla mít Zemanova akce i další rovinu.
Jak známo, Miloš Zeman je geniální stratég a co se může zdát nahodilé, má ve skutečnosti význam až ve druhém či třetím dějství, nebo za několika rohy. První méně podstatnou zajímavostí je datum, které ke Zeman spálení trenek zvolil. Je náhodou, že shoduje s výročím pohřbu jednoho ze členů Ztohoven Filipa Crháka, který vloni zemřel na následky dopravní nehody?
Další věcí je otázka, zda akce, které věnovala velký prostor všechna česká média, nesloužila jen jako „kouřová clona“, která měla odvést pozornost od zásadního jednání, které se včera v prostorách Hradu odehrálo.
Řeč je o schůzce Zeman – Beneš – Babiš a dostavbě Temelína. S ředitelem polostátního energetického gigantu ČEZ a novopečeným premiérem Zeman včera probíral budoucnost české energetiky a pravděpodobně také otázku, kdo by měl dostat zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín v hodnotě 120 miliard korun. Ve hře jsou v podstatě jen dva hráči: ruský Rosatom nebo americký Westinghouse. O závěrech schůzky nebyla veřejnost informována. „Nedohodli jsme se na tom, že bychom něco veřejně závěrem formulovali. Myslím si, že to byla velmi úspěšná konstruktivní schůzka,“ uvedl pouze šéf ČEZu Daniel Beneš.
Zatímco většina komentátorů rozebírala morálnost, vtipnost či trapnost Zemanova tiskového briefingu, jen někteří postřehli, v čem možná tkví pravá podstata toho, co se včera na Hradě odehrálo.
O svou úvahu se na sociálních sítích podělil například bývalý policejní vyšetřovatel, později advokát a nyní senátor Václav Láska (nestraník, zvolen za SZ a KDU-ČSL s podporou Pirátů). „A teď vážně. Miloš Zeman stejně ví, co dělá. Ať už to má super promyšlený nebo mu to do sebe náhodně zapadá, funguje to. I já musím přiznat, že jsem fakt napjatě čekal, co včera v 16.30 zazní. Neočekával jsem ani nic dobrého ani nic státnického. Ale zvědavý jsem prostě byl. Jak by řekl pan soudce Novosad (kauza Peroutka), jsem fascinován Zemanem jako králík kobrou,“ přiznal senátor.
Podle Lásky zůstalo díky všeobecné fascinaci spálenými trenkami bez povšimnutí něco jiného. „A to schůzka Zeman – Beneš – Babiš. O dostavbě Temelína. A tahle schůzka byla a je pro Českou republiku smrtelně nebezpečná,“ varuje. „Nejde ani tak o využití atomové energie jako takové. To je jiný příběh. Ale jde o to, že se tu Zeman snaží protlačit obrovský projekt financovaný ruskou firmou/státem. Projekt, který Rusku v Česku (na rozdíl od jiných zemí bývalého východního bloku) chybí. Projekt, který umožní Rusku do Česka legálně posílat obrovské finanční transakce. A díky tomu daleko snadněji a pohodlněji financovat v Česku dezinformační weby, proruské politiky a veřejné činitele. Prostě ruské nelegální zájmy v Česku.“ Láska dodal, jak jednoduché bylo odvést pozornost: „Opravdu tedy projekt, který je pro Česko a českou demokracii smrtelný. A přitom na jeho zakrytí stačí jedny velký červený trenky.“