Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalá čínská velvyslankyně jednala na Hradě o ekonomické spolupráci i zastavení války

Bývalá čínská velvyslankyně v České republice Chuo Jü-čen se ve středu na Pražském hradě setkala s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfem Jindrákem. Tématem schůzky byla ekonomická spolupráce, Jin Jindrák také apeloval na to, aby Čína udělala vše k okamžitému zastavení války na Ukrajině.

„Rudolf Jindrák apeloval na čínské partnery, aby Čína udělala vše k okamžitému zastavení války a její roli v mírovém vyjednávání označil za nezastupitelnou,“ informoval Pražský hrad.

Návštěva čínské delegace v ČR trvala od pondělí do čtvrtka. Chuo Jü-čen je nyní zvláštní představitelkou čínského ministerstva zahraničí pro spolupráci se státy střední a východní Evropy v platformě 16+1. Podle Hradu bylo cílem cesty také kompenzovat nedostatek kontaktů způsobených koronavirovou pandemií a diskutovat o bilaterálních vztazích a rozvoji spolupráce v rámci platformy.

Delegace má v plánu podle zvláštního zmocněnce čínského ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Wanga Lu-tchunga navštívit vedle České republiky také Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Polsko. Podle analytiků, které oslovil SCMP, je cílem této cesty minimalizovat dopady čínského postoje k ruské agresi na Ukrajinu.

Velvyslankyně během návštěvy mimo jiné ocenila roli prezidenta Miloše Zemana při rozvoji česko-čínských vztahů a zdůraznila zájem Číny na jejich dalším prohlubování. Jindrák označil za prioritu ekonomickou spolupráci včetně turismu a obnovení přímých linek mezi zeměmi.