Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zahájil prezidentskou kampaň

Bývalý rektor Univerzity Karlovy, lékař a biochemik profesor Tomáš Zima v úterý zahájil svou prezidentskou kampaň. Prohlašuje se za „kandidáta zdravého rozumu a naděje“ a voliče chce zaujmout například svým životním příběhem a zkušenostmi ze své lékařské kariéry. Objíždět republiku a sbírat podpisy bude ve staré sanitce Škoda 1203.

Zima ale popírá, že má retro sanitka lidem připomínat dobu před rokem 1989, zvláště když on sám byl v KSČ. „To ne, to ne, v žádném případě. Má to připomínat můj vztah ke zdravotnictví, k mé profesi. Nechci si v 56 letech hrát na to, že budu jezdit na motorce, když jsem na ní nejezdil, ani nejsem multimiliardář, abych si pořizoval karavan za mnoho milionů,“ řekl v narážce na to, že kandidát Petr Pavel jezdí po republice za voliči na motocyklu, a na obytný vůz, který si pořídil předseda ANO Andrej Babiš. 

„Jako motto kampaně jsme zvolili Země bez extrémů, protože jakýkoli extrém nejen v politice, ale i v lidském chování, je vždycky špatný. Medicína mě naučila, že v době, kdy před sebou máte pacienta, který je v bezvědomí, musíte zachovat chladnou hlavu a postupovat podle určitých algoritmů tak, abyste tomu pacientovi pomohli,“ uvedl na startu kampaně prezidentský kandidát Tomáš Zima. 

Tomáš Zima (*1966) si získal pozornost veřejnosti nejen jako rektor Univerzity Karlovy, ale též svým kritickým postojem k proticovidovým opatřením během pandemie. Byl rovněž šéfem lékařského konzilia prezidenta republiky Miloše Zemana, a to i během jeho povolební hospitalizace na podzim 2021.