Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý šéf čínské CEFC Jie Ťien-Ming už není Zemanovým poradcem. A prý nikdy nebyl

Někdejší zakladatel a šéf společnosti CEFC Jie Ťien-Ming, k němuž se váže příslib masivních čínských investic v České republice, už není poradcem prezidenta Miloše Zemana. Podle mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka ani nikdy v oficiálním seznamu poradců nebyl, ač o něm tak Zeman hovořil. Ťien-Ming se vypařil, když ho čínské úřady začaly vyšetřovat pro podezření z hospodářské kriminality.

„Zmíněný nikdy v seznamu poradců prezidenta republiky nebyl uveden. Jde o vyhaslou záležitost, kterou se již nezabýváme,“ oznámil prezidentův mluvčí Ovčáček. Na seznamu oficiálních expertů a rádců skutečně nikdy nebyl, ale ještě loni v dubnu o něm jako o svém poradci prezident hovořil.

Ze slibovaných miliardových čínských investic, o kterých prezident Zeman nadšeně hovořil, se uskutečnil pouhý zlomek. Jie Ťien-Ming byl totiž obviněn a stažen z vedení polostátní CEFC ještě předtím, než CEFC miliardové investice v Česku uskutečnila. Celou středoevropskou operaci následně převzala státní čínská firma CITIC, která ovšem velkolepá očekávání také nesplnila.  Prezident Zeman v důsledku toho oznámil, že do Číny nepojede na dubnový summit.

„Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích. A z toho vyplývá, že to, že tam pojede sice významná politická osobnost, ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál,“ uvedl Zeman v lednu a místo sebe delegoval vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD).