Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Marek Eben prezidentem

Češi by chtěli za prezidenta Andreje Babiše, Marka Ebena nebo Pavla Fischera

Druhý a poslední mandát na Pražském hradě končí prezidentu Miloši Zemanovi na jaře v roce 2023. Jako jeho nástupce by podle průzkumu agentury STEM/MARK Češi nejraději viděli současného premiéra Andreje Babiše, moderátora Marka Ebena nebo senátora Pavla Fischera, který už kandidoval v poslední volbě.

Pro největší množství lidí by jako prezident přicházel v úvahu současný premiér Andrej Babiš, kterého by volilo 15 procent respondentů. Za ním skončili moderátor a herec Marek Eben, generál Petr Pavel a senátor Pavel Fischer. Zároveň Babiš s předsedou hnutí Trikolóra Václavem Klausem mladším patří mezi potenciální kandidáty, které nejvíce lidí volit odmítá.

„Od minulé vlny si mírně polepšil Pavel Fischer, který se dostal na pomyslnou třetí příčku. Stabilní pozici by mohl mít také Petr Pavel, který má nejméně odpůrců a zároveň ho ještě více než třetina lidí nezná,“ uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK. Lidem by se líbili i bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš (11 %) a Marek Hilšer (11 %) nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (9 %). Z žen má největší šanci vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová (8 %) a poslankyně ODS Miroslava Němcová (8 %).

Ideální kandidát by pak měl mít politické zkušenosti a respekt v zahraničí. Do prezidentské kandidatury by měl ale vstupovat již jako nestraník. Češi také chtějí extroverta s reprezentativním vystupováním. Stále je poptávka po mladším muži, žádaná je ale také charakterní žena.

Výzkumu agentury STEM/MARK se zúčastnilo 830 osob starších 18 let.