Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Češi můžou vyrazit do bojů na Ukrajině, prezident Zeman jim garantuje beztrestnost

Prezident republiky Miloš Zeman po poradě s premiérem Petrem Fialou (ODS) vyjde vstříc prosbě ukrajinského prezidenta Zelenského, aby Evropané přišli Ukrajině na pomoc v boji proti ruským okupantům. Zeman s Fialou se shodli na tom, že Češi, kteří budou chtít bojovat po boku Ukrajinců, nebudou nijak trestáni. Prohlásili, že jim oba garantují beztrestnost abolicí.

„Domluvili jsme se na tom, že můžeme lidem, kteří se chtějí zapojit do bojů po boku Ukrajinců, a to je třeba zdůraznit, garantovat beztrestnost v případě trestního stíhání po návratu. Bylo by to formou abolice, kterou by pan prezident udělil s mou konstrasignací,” prohlásil po schůzce s prezidentem premiér Fiala. 

Český právní řád jinak zakazuje českým občanům bojovat v řadách cizí armády. Hrozí za to až pětiletý trest vězení. Výjimku může udělit pouze prezident. Poté, co oznámil ukrajinský prezident Zelenskyj, že vzniká cizinecká legie, ministerstvo obrany obdrželo zhruba 100 žádostí o povolení zapojit se do bojů. Na Pražský hrad se obrátilo přes 300 zájemců.

„Jako předseda vlády nemohu nikoho nabádat ani podporovat žádného občana v tom, aby šel do boje na cizím území, ale bavili jsme se o tom, jak řešit to, že někteří lidé tam chtějí. Shodli jsme se na tom, že není možné dát nějakou kolektivní možnost, ani vzhledem k počtu a určitým rizikům, které to přináší, není možné poskytovat to individuální oprávnění,” vysvětlil Fiala dohodu s prezidentem. 

Podle informací ministerstva obrany lidé, kteří jsou ochotní jít za Ukrajinu bojovat, jako motivaci nejčastěji uvádějí boj za spravedlnost, strach z Ruska nebo českou zkušenost s okupací. Zapojení svých občanů do války na Ukrajině už povolilo třeba Dánsko nebo Lotyšsko.