Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Češi považují volbu prezidenta za důležitější než sněmovní volby, ukázal průzkum

Za nejdůležitější ze všech voleb považují Češi volbu prezidenta republiky. Jen o něco menší význam přisuzují volbám do obecních zastupitelstev a do Poslanecké sněmovny, pořadí důležitosti pak následují krajské volby. Nejmenší význam lidé přikládají evropským a senátním volbám. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

V porovnání s průzkumem z roku 2017 se význam prezidentských voleb pro Čechy nezměnil, mírně ale klesl u komunálních voleb, které se tak dostaly na stejnou úroveň jako volby do Sněmovny. Nicméně rozdíly ve vnímání důležitosti mezi prezidentskými, komunálními i poslaneckými volbami jsou minimální.

Důležitost voleb hodnotila tisícovka respondentů na pětibodové škále. Čím vyšší číslo volbám přiřadili, tím bylo podle nich hlasování zásadnější. Prezidentské volby si vysloužily průměrně čtyři body a volby do obecních zastupitelstev a do Sněmovny shodně průměrných 3,9 bodu. Krajské volby dostaly průměrných 3,7 bodu. Evropské volby skončily s průměrnými 3 body a senátní s 2,9 bodu.

„Nejrychleji v poslední době roste podle mínění veřejnosti důležitost voleb do Senátu a Evropského parlamentu, přesto tyto volby v porovnání s ostatními výrazně zaostávají,“ doplnili autoři průzkumu. 

Podle autorův  je zajímavé zejména porovnat deklarovanou důležitost jednotlivých voleb a skutečnou volební účast. V této souvislosti STEM zmínil, že nejvyšší volební účast byla u volby prezidenta v roce 2018 při druhém kole hlasování a ve volbách do Poslanecké sněmovny před třemi lety a tyto volby zároveň patří ve vnímání veřejnosti mezi nejdůležitější. “Tomuto trendu se v poslední době mírně vymykají pouze volby do obecních zastupitelstev, které lidé podle průzkumu považují za relativně důležité, ale reálná volební účast byla nižší,” uvedl STEM.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *