Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Češi se musí postavit za Maďarsko, příště se to může týkat nás, řekl Zeman

Evropský parlament minulý týden odhlasoval, aby členské země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Výsledkem řízení může být omezení hlasovacích práv Maďarska v EU. S takovou sankcí by ale musely souhlasit všechny ostatní členské země. Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána hodlá rozhodnutí napadnout u unijního soudu.

Vláda premiéra Orbána totiž patří k nejtvrdším odpůrcům ilegální migrace do Evropské unie. Na svých jižních hranicích nechalo Maďarsko postavit plot, aby zabránilo nelegálnímu pronikání migrantů do země. Maďarsko i přes tlak Evropské unie soubor protiimigračních zákonů, které znesnadňují získání azylu v zemi zrušit nehodlá.

Prezident Miloš Zeman v diskusním pořadu uvedl, že je s Maďarskem solidární, protože se země brání „zglajchšaltování“. Snahy o politické usměrnění ze strany EU se podle něj týkají také Polska i Slovenska a je otázka, na koho postupně přijde řada. „Česká republika ve vlastním zájmu se proti tomu musí postavit, protože jinak by to mohlo postihnout i ji,“ řekl prezident. Čeští europoslanci, kteří hlasovali pro zahájení řízení proti Maďarsku, podle něj projevili nedostatek solidarity v rámci visegrádské čtyřky.

Na podporu maďarského premiéra Viktora Orbána v Praze ve čtvrtek demonstrovalo přibližně 150 lidí, včetně poslanců několika stran. Účastníci se setkali před budovou maďarského velvyslanectví v Praze.

Vyjádření podpory se zúčastnil například poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Podle něj je potřeba, aby si státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) vyjadřovaly podporu, protože jsou historicky a kulturně spojené. „Přišel jsem podpořit postoj Maďarska, protože je to i náš postoj,“ řekl novinářům.

Další účastník ze sněmovních lavic, poslanec Václav Klaus mladší (ODS) uvedl, že nepřišel demonstrovat za Orbána, ani ho hodnotit. Vadí mu ale mocenské zasahování aparátu EU do suverenity států. „Maďarsko má právo spravovat svou zemi, jak chce,“ shrnul Klaus.