
Česká vláda posílá Africe na boj proti terorismu 25 miliónů korun. Chce tak zabránit nelegální migraci do EU.
Česko se zapojuje do financování vojenských jednotek v pohraničních oblastech Mali, Mauritánie, Čadu, Burkiny Faso a Nigeru, které budou bojovat proti teroristickým skupinám a organizovanému zločinu. Měli by tak zabránit další migraci do EU. ČR poslala jako první částku 25 miliónů korun africké vládě.
Příspěvek slíbil premiér v demisi Andrej Babiš již v únoru, a to na dárcovské konferenci v Bruselu. Dodal, že vláda jedná o poskytnutí dalších 75 miliónů korun zemím tzv. Sahelu, tedy pásu napříč Afrikou. Ještě letos by o tom měla vláda rozhodnout. Návrh předložila ministryně obrany Karla Šlechtová. Ostatní ministři v připomínkovém řízení nevznesli žádné námitky.
Peníze poputují z rozpočtu obrany přímo do finančního mechanismu EU. Celkem chtějí evropské země Sahelu poslat až 414 miliónů eur. Z prohlášení české obrany vyplývá, že „jednotka Společné síly G5 Sahel představuje příležitost pro ČR, jak dostát svým deklarovaným závazkům vůči EU. “ Cílem by měl být vznik a fungování africké síly s vizí boje proti terorismu a organizovanému zločinu. Cílem má být vytvoření stabilního a bezpečného prostředí v regionu Sahelu s prevencí nelegální migrace do Evropy.
Po opakovaných teroristických útocích se země Sahelu rozhodly minulý rok v únoru o vzniku této vojenské síly. Počáteční fáze slibuje až 5000 příslušníků armád, policejních sborů a civilistů, kteří budou rozděleni do sedmi praporů bojujících na hranicích států Sahelu. Postupně by se měl počet vojáků zvýšit až na dvojnásobek a měli by operovat v celém regionu. Sídlem velitelství má být Mali, zatímco taktické velitelství bude v Niameji v Nigeru.
Podle deníku Právo česká armáda plánuje pokračovat ve výcvikové misi EU v těchto zemích s celkovým počtem do 120 osob. Do oblasti Mali byli čeští vojáci nasazeni už v roce 2013 a působí tam doteď. Nynější počet se pohybuje kolem 50 osob. Jejich úkolem je ochránit velitelství výcvikové mise a výcvik malijské armády.