Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko by mělo pomoci ruským uprchlíkům, kteří utíkají před mobilizací, řekl Zeman

Česká republika by podle prezidenta Miloše Zemana měla pomáhat Rusům, kteří ze země prchají před částečnou mobilizací, kterou minulý týden vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zeman to řekl v rozhovoru pro CNN Prima News navzdory tomu, že ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) již dříve uvedl, že by Česko ruské uprchlíky přijímat nemělo.

„Nesouhlasím s panem ministrem Lipavským, který prohlásil, že bychom těmto uprchlíkům neměli dávat humanitární víza. Mluvil o lidech, kteří prchají před povolávacím rozkazem,“ prohlásil Zeman. Na otázku, zda by Česko tedy mělo přijímat ruské uprchlíky, kteří se útěkem ze země snaží vyhnout nucenému narukování do armády, reagoval slovy: „Určitě ano.“ 

Částečnou mobilizaci, která by se měla podle oficiálních prohlášení ruských úřadů týkat asi 300 tisíc Rusů s vojenskou průpravou, vyhlásil prezident Vladimir Putin na konci minulého týdne. Spekuluje se však, že povoláno by mohlo být až milion občanů.

Šéf české diplomacie Lipavský ve čtvrtek v reakci na krok Ruska uvedl, že občané, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v Česku podmínky pro udělení humanitárního víza. Podle něj se jedná o otázku bezpečnosti České republiky. 

„Já si myslím, že bychom těmto lidem, podobně jako ukrajinským uprchlíkům, víza dávat měli,“ nesouhlasí Zeman s názorem ministra s tím, že pro Česko tito lidé podle něj nepředstavují bezpečnostní riziko. „Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko,“ dodal prezident.