Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko předá Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany KUB, oznámil prezident Pavel

Česká republika předá Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany KUB a příslušné rakety, řekl prezident Petr Pavel během středečního rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Je podle něj namístě se také zamyslet, zda Ukrajině darovat i české bitevní letouny L-159. Zopakoval také, že Česko již Ukrajině poskytlo asi stovku tanků a podobný počet obrněných bojových vozidel.
 
Pavel řekl že vojáci Ukrajiny v nejbližší době převezmou dva systémy protiletadlové obrany KUB, které jim Česko darovalo i s raketami. Ukrajinci je podle něj znají a můžou je začít ihned používat. “Je namístě zamyslet se i nad tím, jestli bychom nemohli Ukrajině poskytnout naše letouny L-159 s jistým výhledem a perspektivou na přezbrojení, protože i ty by jako letouny přímé bojové podpory právě v protiofenzivě mohly Ukrajině významně pomoci,” dodal prezident.
 
Česká armáda dostala před dvaceti lety z Aera Vodochody 72 kusů L-159. Část používá, 21 jich Česko odprodalo americké firmě Draken k výcviku, další slouží v Iráku a několik jich Česká republika poslala španělské firmě CASA v rámci výměny při nákupu dopravních letadel.
 
V této souvislosti Pavel připomněl, že západní státy zatím byly zdrženlivé v poskytnutí moderních stíhaček, protože příprava na jejich po­užití trvá dlouho – i proto, že stroje obsahují utajované systémy. Státy NATO údajně nechtějí, aby se tato letecká zařízení dostala do rukou Ruska. „Ale vím, že jednání probíhají a nechme se překvapit, jestli nakonec Ukrajina přece jenom nějaké F-16, možná s demontovanou částí těchto vybavení, dostane,“ podotkl.
 
Sovětský systém KUB, přezdívaný podle vzhledu „tři prsty smrti“, slouží k zásahu proti letadlům či vrtulníkům. Ve výzbroji české armády ho mají nahradit raketové komplety SPYDER z Izraele.