Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko je připraveno na epidemii koronaviru, ujistil dnes Hamáček prezidenta

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě setkal s předsedou ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Na společném obědě, jejichž tradici zahájili v lednu, probírali aktuální témata, včetně šíření nákazy koronavirem. Hamáček prezidenta ujistil, že Česká republika je na případnou epidemii připravena.

„Probírali jsme celou řadu témat. Pan prezident se ptal, jak je ČR připravena na situaci ohledně koronaviru,“ uvedl Hamáček po zhruba dvouhodinové schůzce. Ministr vnitra prý prezidenta ubezpečil, že Česká republika je připravena případnou nákazu zvládnout. Připomněl, že není důvod k panice, protože v Česku zatím případ nákazy koronavirem nahlášen nebyl.

„Z jeho reakce jsem vyvodil, že rozumí tomu, jak k tomu vláda přistupuje, prezident neměl výhrady a podněty. Shodli jsme se na tom, že je potřeba zachovat klid a nestrašit lidi. Vykupovat supermarkety je zbytečné, v Itálii žádné problémy z hlediska zásobování nebyly,“ dodal Hamáček.

První místopředseda vlády na oběd se Zemanem naposledy dorazil na Hrad 9. ledna. Tehdy s prezidentem probírali aktuální situaci na Blízkém východě, přípravy ČSSD na krajské volby či priority vlády pro letošní rok. Hovořili také o návrhu volebního zákona, jehož podobu připravenou Hamáčkovým ministerstvem vnitra Zeman kritizuje.