
Česko si dnes připomíná Památný den sokolstva, prezident věnoval Sokolům prapor
Letos poprvé si dnes Česká republika připomíná jako významný den památku nacistických perzekucí českých Sokolů. Památný den sokolstva je vzpomínkou na noc ze 7. na 8. října 1941, kdy nacisté na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zatkli přes 1500 představitelů sokolské organizace a deportovali je do koncentračních táborů.
Několik dní po masovém zatýkání českého sokolstva nacisté organizaci Sokol zakázali úplně. Podle odhadů bylo během druhé světové války zavražděno nebo zabito v boji asi 5000 sokolů. Vyhlásit na jejich počest významný den navrhl loni poslanec Václav Klaus ml. (Trikolóra).
„Sokolové byli vždycky nositeli demokratických a humanitních principů, a proto byli vždycky velkým trnem v oku všech totalitních ideologií. Nacistická moc proto jeden z prvních tvrdých útoků zahájila proti České obci sokolské, která byla rozpuštěna,“ uvedl tehdy Klaus ml.
Prezident Miloš Zeman proto dnes na počest památky Sokolů přijal na Pražském hradě zástupce České obce sokolské a předal jim jako dar sokolský prapor.
Sokolská organizace, kterou v roce 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Za obou světových válek bylo hnutí rozpuštěno. Sokol vadil i komunistickému režimu, který v roce 1952 organizaci zrušil. Jeho činnost byla obnovena až po roce 1989. Dnes má Sokol zhruba 160 000 členů.