Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko si může dovolit schodek 500 miliard, prohlásil Zeman po poradě expertního týmu

Česká republika si podle prezidenta Miloše Zemana může dovolit zvýšení letošního schodku státního rozpočtu kvůli epidemii koronaviru ze 300 na 500 miliard korun. Po sobotní poradě Zemanova expertního týmu na zámku v Lánech to uvedl ministr dopravy a zároveň ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zeman podle něj uvedl, že zvýšení schodku rozumí a chápe, proč se dodatečné zdroje do ekonomiky dávají. 

„Nebavili jsme se o tom, jestli zvýšení schodku podporuje, nebo ne. On řekl, že mu rozumí. Chápe, proč se v současné době zdroje do ekonomiky dávají. S tím, že bude diskuse, do čeho se ty peníze budou konkrétně dávat, jak to bude s příjmovou stránkou. To jsou věci, které nás teď rozpočtově čekají,“ uvedl Havlíček. Zeman před časem řekl, že dříve naplánovaný schodek 300 miliard korun by mohl být dostatečný.

Dvojministr Havlíček dále uvedl, že dubnový meziroční propad průmyslové výroby více než o třetinu není nic úplně nečekaného. „Naproti tomu jde relativně dobrý výsledek stavebnictví, což je částečně dáno tím, že jsme drželi stavebnictví nad vodou tím, že jsme mu dávali zakázky v dopravní infrastruktuře. V době, kdy byla ta největší krize, jsme zvýšili motivaci pro stavební firmy, aby stavěly dálnice a silnice prvních tříd,“ řekl. Podporu stavebnictví Havlíček označil za „zcela zásadní“.

Sobotní schůzky se zúčastnil celý Zemanův expertní tým, např. guvernér ČNB Jiří Rusnok, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, předseda Svazu měst a obcí František Lukl, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nebo ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Přítomen byl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Na programu jednání byly i klíčové energetické investice.