Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česko vzkvétá a lidem se daří dobře, mohlo by ale být lépe, říká Marek Hilšer

Tvář Marka Hilšera se objevila v médiích dávno před tím, než oznámil kandidaturu na prezidenta. Nejviditelněji na sebe upozornil v roce 2014, kdy v budově Úřadu vlády svlečený do půl těla s vlajkami EU a NATO protestoval proti ruské politice na Ukrajině a tehdejšímu zabrání krymského poloostrova. Již v roce 2008 ale organizoval demonstrace proti vládě Mirka Topolánka a jeho údajnému záměru na privatizaci fakultní nemocnice. V roce 2012 se pro změnu účastnil protestu proti reformě vysokých škol, o kterou usiloval tehdejší ministr školství Josef Dobeš (VV).

Svého rozhodnutí k veřejnému protestu Marek Hilšer ani po letech nelituje: „Já jsem na to, co jsem dělal, hrdý, dělal jsem to na základě nějaké vážné rozvahy. A vždycky jsem se zastával obyčejných lidí, a proto když přišla krize na Ukrajině a viděl jsem, jak se tam do lidí střílí, tak jsem se rozhodl, že nechci, aby to bylo jako v šedesátém osmém u nás,“ svěřil se v rozhovoru.

Marek Hilšer je ale především lékař, který se zabývá léčbou nádorových onemocnění a také pedagog, který na 1. lékařské fakultě v Praze vyučuje nové mediky. Jak sám uvádí ve svém životopisu, „rakovině se ostatně vždy chtěl postavit, jak té medicínské, tak té společenské.“ Ke kandidatuře jej motivovala právě obava o další vývoj v Česku. Před dvaceti lety absolvoval i stáž v Poslanecké sněmovně, kde pracoval jako asistent předsedy Zahraničního výboru. Jak sám píše, zde „viděl živě vypuknutí korupčních skandálů, prožil první zklamání a ztrátu mladických iluzí vedoucích k rozhodnutí odložit na čas politiku a jít studovat medicínu.“ Úmysl kandidovat oznámil Hilšer v létě 2016.

„Myslím si, že potřebujeme prezidenta, který bude ctít Ústavu, a bude jakýmsi politickým strážcem Ústavy. Jsem přesvědčen o tom, že potřebujeme prezidenta, který bude pevně stát především za veřejností, který nebude loutkou jakýchsi lobby, různých zákulisních hráčů, jak jsme na to v politice zvyklí. A který nebude loutkou ani žádných milionářů,“ řekl Hilšer při oficiálním oznámení své kandidatury. Je přesvědčen o tom, že česká společnost potřebuje prezidenta, který bude stát za slabými, protože silní si vždy cestu najdou.

Hilšer je ženatý, bezdětný a nikdy nebyl členem žádné politické strany.