Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Československo mělo být vděčné za invazi v roce 1968, napsal ruský web. Zeman bude protestovat

Webové stránky Ruské armádní televize Zvezda řízené ministerstvem obrany zveřejnily článek o tom, že by Československo mělo být vděčné za sovětskou intervenci z roku 1968. Současný prezident ČR Miloš Zeman se cítí být tímto článkem pohoršen, uvedl člen delegace, která momentálně Zemana doprovází na státní návštěvě Ruska. Česká delegace se pozastavuje nad tím, proč článek vyšel zrovna v době Zemana na ruské půdě. Ten označil dané jedince, kteří se snaží překroutit dějiny, za “ubožáky”.

V oněm článku se píše zejména o tom, že vstup do tehdejšího Československa sovětskými vojáky napomohl od státního převratu, který chtěl rozpoutat Západ. Rovněž se v něm tvrdí, že vstup vojsk v Československu zajistil přes 20 let v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy. Autorem článku je Leonid Maslovskij, o kterém se říká, že se snaží “rehabilitovat sovětské zřízení”.

Text se nelíbí ani ministrovi zahraničí Lubomírovi Zaorálkovi, který takové psaní považuje za více než urážlivé. Každý podle něj ví, že občané naší země se dívají na rok 68 poměrně jasnýma očima. Zaorálek si přeje, aby se o zfalšovaných informacích ze srpna 1968 hovořilo během návštěvy Zemana v Rusku. Někteří lidé dokonce Zaorálka vyzývali, aby na informace reagoval, například, předvoláním ruského velvyslance u nás. Načež Zaorálek prohlásil, že ruský ambasador dělá společnost Zemanovi při státní návštěvě v Rusku.

Článek se nelíbí mnoha českým politikům, mezi nimi ministrovi obrany Martinovi Stropnickému, který výroky v textu považuje za více než lživé.  Předseda ODS Petr Fiala žádá po Zemanovi, aby v Rusku bránil zájmy Česka a zabránil překrucování naší historie. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček podotkl, že názor Zemana zůstává neměnný. Vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa vnímá nadále jako zločin, což Zeman také řekl v oficiálním vyjádření. Pro řadu českých politiků je článek ponižující pro naši zemi. Mají za to, že by se česká diplomacie proti němu měla ohradit. Takový předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský se nechal slyšet, že by měl Zeman svoji návštěvu v Rusku ukončit. Situaci považuje za potupnou, a pokračování prezidentské návštěvy vidí jako semknutí s Putinem a Ruskem.

Zeman se údajně o článku dozvěděl po příletu do Moskvy ze Soči, kde měl jednání s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Zdroj z blízkosti Hradu prozradil, že Zeman plánuje využít příležitosti a ohradit se proti zmiňovanému článku. Možná se tak stane již během setkání v půlce týdne s předsedou ruské vlády Dmitrijem Medveděvem.