Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česku ke 101. výročí pogratuloval Donald Trump, papež František i britská královna

Česká republika v pondělí oslavila 101. výročí vzniku samostatného českého státu. K významnému jubileu pogratulovala prezidentu Zemanovi, potažmo celému českému národu řada zahraničních osobností. Na Pražský hrad dorazila gratulace od amerického prezidenta Donalda Trumpa, britské královny Alžběty II., papeže Františka a mnoha dalších. Mnozí připomněli i letošní 30. výročí sametové revoluce.

„Jménem lidu Spojených států amerických blahopřeji lidu České republiky ke 101. výročí vaší samostatnosti v roce 1918. Tento rok je zároveň 30. výročím sametové revoluce, a Spojené státy americké rovněž ctí a oslavují odvážné, oddané a vizionářské občany, kteří pomohli Československu vymanit se ze sovětského vlivu a komunistického útisku a pomohli nástupu éry demokracie a ekonomické svobody,“ napsal americký prezident.

Gratulační dopis přišel také ze sousedního Slovensko od prezidentky Zuzany Čaputové. „Se vznikem Československa jsou neodlučně spojené hodnoty svobody, demokracie a pokroku. Jsem hrdá na to, že naše země se i navzdory náročným historickým zkouškám k tomuto hodnotovému odkazu hlásí i dnes, a pokládám za velmi důležité, abychom o jeho významu pravidelně mluvili,” napsala. Dodala, že Zemana ráda přivítá v Bratislavě při společné připomínce výročí listopadové revoluce z roku 1989 (prezident se na Slovensko chystá 16. listopadu – pozn.).

„Je mi potěšením u příležitosti oslav národního svátku České republiky popřát mír a úspěch Vám i Vašim krajanům. Obracím se k Bohu, aby Vás doprovázel na cestě ke společnému dobru a bratrství, aby každý příslušník Vašeho národa poznal očekávané štěstí. Z celého srdce se dovolávám hojnosti Božího požehnání pro Vás i český lid,“ stojí v listu z Vatikánu.

Gratulace poslal také francouzský prezident Emanuelle Macron, španělský král Felipe VI., nizozemský král Willem-Alexander,belgický král Phillipe, německý prezident Frank-Walter Steinmeier či maďarský prezident János Áder nebo polský prezident Andrzej Duda.