Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Česku se v malém množství vyráběl a testoval novičok, řekl Miloš Zeman

Bojová látka s označením novičok je jed, kterým byl v Británii otráven bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Británie z útoku obvinila ruské tajné služby. Na základě této události pak přes dvacet zemí na protest vyhostilo ruské diplomaty. K protestujícím se přidala i Česká republika, která vypověděla tři členy ruského diplomatického sboru.

Rusko se proti obvinění Britů ohradilo s tím, že novičok vyrábělo více zemí, mimo jiné i Česko. Podle premiéra Babiše tím Rusko překročilo veškeré meze. Že by s novičokem mělo Česko cokoli společného ostře odmítl také ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) a ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Aby zabránil spekulacím a nepodloženým obviněním, prezident Zeman koncem března uložil domácí rozvědce (Bezpečnostní informační službě – BIS), aby zjistila, zda byl jed na českém území opravdu vyvíjen či skladován. Někteří senátoři a poslanci za to Zemana tvrdě zkritizovali a nařkli ho ze šíření dezinformací a dokonce velezrady, neboť svým jednáním prý pomáhá cizím mocnostem.

BIS dospěla k závěru, že nervově-paralytická látka z chemické skupiny „novičoků“ se u nás skutečně vyráběla, šlo ale o látku s označením A-230. Prezident se proto obrátil ještě na další tajnou službu, Vojenské zpravodajství. Ta zjistila, že ve Vojenském výzkumném ústavu v Brně se vyvíjela i látka A-234, kterou byl agent Skripal s dcerou podle všeho otráven.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Je pokrytectví předstírat, že tomu tak nebylo,“ prohlásil Miloš Zeman ve včerejším rozhovoru na TV Barrandov. Dle jeho slov Zemanovi nevadí, že se tak dělo, považuje ale za pokrytectví předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy,“ uvedl.

Zeman následně vysvětlil, že zpráva tajné služby nebyla ani ve stupni Přísně tajné, ani Tajné, ani Důvěrné, a proto z ní prý může „s příslušnou opatrností“ citovat.

Ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář uvedl, že bojové látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely. Malé množství jich vyrábí se souhlasem Organizace pro zákaz chemických zbraní i jeho ústav. Jedná řádově o gramy a označení výroba je přehnané, spíše se jedná o „laboratorní přípravu malého množství, dodal Šafář.