Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Český a slovenský prezident se vydají po stopách Masaryka historickým vlakem

Miloš Zeman a Andrej Kiska se chystají na konci července na společnou cestu historickým vlakem po stopách Tomáše Garrigua Masaryka. Připomenou si tak 100. výročí vzniku Československa a jeho prvního prezidenta.

Oba prezident se podle plánu setkají 29. července v Hodoníně, kde se Masaryk narodil. První zastavení bude u místní sochy TGM, kde státníci položí květiny. Na nádraží bude připravena historická vlaková souprava tažená parní lokomotivou včetně salonního vozu Aza 80, který byl vyroben přímo pro Masaryka k jeho 80. narozeninám. TGM ho prvně použil při cestě na zotavenou na francouzskou Riviéru. Později jím jezdil po Československu i do zahraničí.

Celá cesta vlakem potrvá přibližně čtyři hodiny a povede z Hodonína do slovenských Topoľčianek, kde na zdejším zámku Masaryk pravidelně a rád pobýval. Užíval jej jako své letní sídlo, dokonce zde přijímal i státní návštěvy. Častým hostem byl také Karel Čapek, s jejich rozhovorů později vznikla známá kniha „Hovory s TGM“.

Prezidenti si po cestě dají společný oběd a budou také jednat mezi čtyřma očima. Jinak je bude doprovázet zástupce Českých drah a slovenský historik, který se specializuje na působení Masaryka na Slovensku.

Za poslední rok se jedná už o Zemanovu třetí návštěvu východních sousedů. Andrej Kiska je pak pozván do Prahy na 28. října, kdy budou vrcholit oslavy založení republiky.