Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Chápeme obavy lidí ze zdražování, uvedli k sobotní demonstraci Pavel, Nerudová i Hilšer

Na Václavském náměstí se v sobotu sešlo zhruba 70.000 lidí, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s přístupem současné vlády k všeobecnému zdražování, zejména však elektřiny a plynu. Podle prezidentského kandidáta Petra Pavla veřejnost nedostává od vlády odpovědi, které by je uklidnila. Kandidátka Danuše Nerudová varovala, že strach lidí může vést k radikalizaci.

Generál Petr Pavel se domnívá, že mnoho lidí má oprávněně obavy a nedostávají od vlády odpovědi, které by je uklidnily. Podle Pavla je ale třeba oddělit obavy a nesouhlas s dosavadním řešením krize od extremismu, uvedl na twitteru. Dodal, že demonstraci, stejně jako její hodnocení, z velké části ovládají emoce, které řešení problémů neposunou. 

O tom, že sobotní demonstraci není namístě zlehčovat, je přesvědčena také ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. “Strach je mocná zbraň, která vede k radikalizaci,” napsala na twitteru. Podle ní je na vládě, aby dala jasně najevo, že udělá vše, aby lidé měli na zaplacení účtů za energie. Nerudová zároveň odmítla požadavky některých řečníků na vystoupení Česka z některých mezinárodních institucí. “Bezpečnost ČR by bez členství v NATO a EU byla ohrožena,” dodala. 

K demonstraci se vyjádřil i lékař a senátor Marek Hilšer, který se o prezidentské křeslo ucházel už v minulých volbách. Podle něj se lidé bojí drahoty právem. “Příklonem k Rusku se ale nic nezlepší. Naopak, bylo by ještě hůř, zvůle, násilí, megakorupce a nesvoboda,” napsal Hilšer na twitteru. V souvislosti s demonstrací také podotkl, že lidem se politika vzdálila, a myslí si, že se politici starají jen o sebe.